Havayolu sektörü kurtarmak için eğlence amaçlı seyahate öncelik tanımak tek başına yeterli olmaz

Travel IT House > Turizmde Gelecek > Dijitalleşme > Havayolu sektörü kurtarmak için eğlence amaçlı seyahate öncelik tanımak tek başına yeterli olmaz

Özet

☘ Aylarca süren kilitlenmeler, kısıtlamalar ve ekonomik zorluklardan sonra bir seyahate özlem duyan yalnızca tüketiciler değil, havayolları her türden seyahatin devam etmesini hayal ediyor.

📈 IATA’ya göre, havacılık endüstrisi geçen yıl 157 milyar dolar kaybetti.

Havayolu kurtarma çabalarında boş zaman yolculuğunu başarıya ulaştırmanın dört yolu:

1. Doğru gelir tahmini, verilere ve yapay zekaya dayanır

2. Gezginlerin ilgisini çekmek için talep ve yeniden paketleme fırsatlarını anlama

3. Müşteri yolculuğunun rolünü yeniden düşünmek

4. Veriden en iyi şekilde yararlanma

Sonuçlar

🏡Teknoloji sağlayıcıları ve üçüncü şahıslarla çalışmak artık sadece güzel bir şey değil, hayatta kalmak için bir gereklilik.

🌏 Neredeyse tam bir yıl süren tecrit, kısıtlamalar ve ekonomik zorluklardan sonra, havayolları umutsuzca iyileşme yoluna bakıyor.

🚀 Bununla birlikte, dijital stratejilerini arama ve rezervasyon ihtiyaçlarını karşılamak için müşterilerin etrafında kuranların sadece hayatta kalmakla kalmayıp, yeni seyahat ortamında başarılı olacağı da açıktır.

Yazının Tamamı

Havayolu sektörü kurtarmak için eğlence amaçlı seyahate öncelik tanımak tek başına yeterli olmaz

Aylarca süren kilitlenmeler, kısıtlamalar ve ekonomik zorluklardan sonra bir seyahate özlem duyan yalnızca tüketiciler değil, havayolları her türden seyahatin devam etmesini hayal ediyor.

IATA’ya göre, havacılık endüstrisi geçen yıl 157 milyar dolar kaybetti. Yolcu sayıları buharlaştı ve havayolları artık salgının köşeyi dönmesi ve hükümet kısıtlamalarının kaldırılması için çaresiz durumda.

Sektör genelinde yankılanan anlaşma, boş zaman seyahatine yönelik bastırılmış talebin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasıdır. Endüstride bir şekilde “normalliğe” geri dönme arzusu var, ancak başarılı bir iyileşme için plan, havayollarının en fazla görünürlük, yani dijital olduğu yerden başlamalı.

McKinsey’in yakın tarihli bir raporu, boş zaman yolculuğunun COVID-19 sırasında havayollarının finansal iyileşmesinde kritik olacağını belirtti ve bu doğru.

Bir yıllık iptal edilen tatillerden sonra, seyahat hatasını yeniden yakalamak isteyen tüketicilerden neredeyse kesinlikle bir tepki gelecektir. Bununla birlikte, bu hava yolları için harika bir haber olsa da, şüphesiz azalan iş seyahatlerinden gelirlerini doldurmaları için büyük bir boşluk olacaktır.

Delta gibi bazı taşıyıcılar görünümleri konusunda iyimser olsa da, birçok uzman şüpheyle yaklaşıyor. Uzaktan çalışma ile işin seyahatsiz yapılabileceğini kanıtlayan genel düşünce, iş seyahatinin ulaştığı zirvelere ulaşmasının uzun zaman alacağıdır.

Bu nedenle, sorunsuz mobil uygulamalar ve havayolu rezervasyon siteleri gibi dijital satışı destekleyen yetenekler bir zamanlar sahip olmak güzelken, günümüz pazarında zorunlu hale geldi.

Gezginlere hitap etmek giderek daha önemli hale gelecek ve müşteriler etrafında inşa edilen ve nerede, nasıl ve ne zaman etkileşim kurmak istedikleri bir dijital strateji, müşterilerin sadakatini ve güvenini başarılı bir şekilde kazanmanın anahtarı olacak.

Havayolu kurtarma çabalarında boş zaman yolculuğunu başarıya ulaştırmanın dört yolu:

1. Doğru gelir tahmini, verilere ve yapay zekaya dayanır

Sınırlı seyahat tahminlerine rağmen, fiyatların ve gelirin tahmini ve optimizasyonu, teklifleri yönetmede ve kapasiteyi gerçek zamanlı olarak ayarlamada anahtar olacaktır.

Ne zaman ve ne kadar seyahate izin verileceği konusundaki kesin cevaplar belirsiz görünmeye devam ederken, önümüzdeki aylarda bir noktada talep geri dönüşü olacak.

Perakende gibi diğer endüstriler, örneğin alışveriş verilerinin kullanılmasının talebin ve işletmelerin çabalarına ne zaman ve nerede odaklanması gerektiğinin temel bir öngörücüsü olabileceğini kanıtladı. Benzer veriler, havayollarının insanların ne zaman rezervasyon yapacaklarını, muhtemelen kalkışa öncekinden daha yakın olacaklarını ve ayrıca yaptıkları seyahatlerin uzunluğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

Bu bulmacadaki yapay zekanın güzelliği, veriyi alabilmesi, gerçek zamanlı olarak öğrenebilmesi ve havayollarını sunulabilecekleri çeşitli senaryolara hazırlamak için modellerin haritasını çıkarabilmesidir.

Tahmin edilen rezervasyon sayısına göre fiyatlandırmanın modellenmesine yardımcı olabilir veya katma değerli ürünlerde ekstra gelir elde edilebilecek yerlerin tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Bu tür bir modellemeyi kullanmak, arka planda teknolojik rakamlar çarpışırken, havayolu satış ekiplerine gerçek zamanlı strateji ve optimizasyona odaklanmaları için zaman kazandırmaya yardımcı olabilir.

2. Gezginlerin ilgisini çekmek için talep ve yeniden paketleme fırsatlarını anlama

Tarihsel olarak havayolu anlaşmalarında olduğu gibi sık uçan yolculara odaklanmak yerine, yolcular daha güvenilir bir talep kaynağı olacaktır. Gezginlere istedikleri ürünleri sunmak için net ve veriye dayalı bir paketlemenin sağlanması, arayanları rezervasyon yapanlara dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

Öngörülebilir gelecekte seyahat sıklığı muhtemelen düşük kalacaktır, ancak dünyanın dört bir yanında jet seferi yapma arzusu kesinlikle bu kadar uzun süredir içeride kalan tüketiciler için var.

Yolcular artık rezervasyon kararlarını verirken desteğe ihtiyaç duyacak. Belirsizlik, herhangi bir kararsızlığın önemli bir faktörü olabilir, bu nedenle talebin nerede olduğunu anlamak ve buna uygun esnek, kişiselleştirilmiş anlaşmaları paketlemek, havayolu ve yolcu arasında güvenin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Bu salgından önce doğruydu, ancak esneklik ve şeffaflıktaki artış şüphesiz artık yolcular için daha önemli.

3. Müşteri yolculuğunun rolünü yeniden düşünmek

İyileştirme çabalarına öncülük etmek için, havayolları dijital perakende stratejilerini yeniden düşünmeli ve müşterileri için sorunsuz bir alışveriş, rezervasyon ve seyahat yönetimi süreci oluşturmak için olabildiğince çok yardımdan yararlanmalıdır.

Müşteri yolculuğunun rolünü yeniden düşünmek, bu yeni ortamda anahtar olacaktır. Havayolları, bu süre zarfında, müşterinin bir seyahat ile nasıl etkileşime girdiğini ve satın aldığını ve bu havayolu ve üçüncü şahıslarla ilişkili tüm ürün ve hizmetleri yeniden gözden geçirmek için benzersiz bir fırsata sahiptir.

Havayolları, her bir etkileşime derinlemesine dalarak, bu alışveriş ve rezervasyon yolculuğunu kolaylaştırmak ve müşterilerin tekrar seyahat rezervasyonu yapmak için kendilerini rahat hissetmeleri için şeffaflık sağlamak için teknolojiden yararlanabilir.

Etihad da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında gerekli adımları atan, yenilik ve dijital dönüşümü gelecek odaklarının merkezine yerleştiren havayolu şirketleri var.

Stratejilerini dijital satış araçlarıyla optimize ederken, bu adımı atan havayolları, kendilerini olası değişken talebe hazırlıyor ve sürekli değişen bir pazardaki gezginlere optimize edilmiş teklifler sunabiliyor.

4. Veriden en iyi şekilde yararlanma

En iyi çabalarına rağmen, hiç kimsenin kurtarma çabalarına tek başına liderlik edemeyeceği açıktır – ve şu anda kaynaklar yetersiz olduğundan, havayollarının yenilik yapmaya ve fırtınayı atlatmaya devam etmesine izin vermek için teknoloji ortaklarına güvenmek önemlidir.

Verileri kullanmak, tahmin modelleri oluşturmak ve hatta gelecekteki talebi manuel olarak tahmin etmeye çalışmak değerli zaman ve kaynak gerektirir. İşbirliği, ilerideki zorlukları anlamak ve dijital satış hakkında fikir vermek için teknoloji ve veri uzmanlarını kullanmak için anahtar olacaktır.

Yapay zeka gibi teknolojilerin anlaşılması karmaşıktır, ancak doğru şekilde uygulandığında, iş gücünü destekleyebilir ve havayollarının ilerideki kurtarma savaşına hazır olan kesin stratejilere ve ürün paketlerine sahip olmalarını sağlamak için ek bilgiler sağlayabilir.

Sonuçlar

Teknoloji sağlayıcıları ve üçüncü şahıslarla çalışmak artık sadece güzel bir şey değil, hayatta kalmak için bir gereklilik.

Neredeyse tam bir yıl süren tecrit, kısıtlamalar ve ekonomik zorluklardan sonra, havayolları umutsuzca iyileşme yoluna bakıyor.

Bununla birlikte, dijital stratejilerini arama ve rezervasyon ihtiyaçlarını karşılamak için müşterilerin etrafında kuranların sadece hayatta kalmakla kalmayıp, yeni seyahat ortamında başarılı olacağı da açıktır.

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.