Organik Tarım ile E-Ticaret birbirine benzer mi?

Travel IT House > Turizmde Gelecek > Dijitalleşme > Organik Tarım ile E-Ticaret birbirine benzer mi?

Başlıkta yer alan her 2 konu ile ilgili öncelikle ilk adım bu konudaki istek, zaman, bilgi-deneyim ve kararlıktır.

Ali Organik Tarım işi yapmak istiyor, aynı zamanda Veli’de E-Ticaret yapmak istiyor.

Maliyet, zaman, kapsam ve kalite konusunda tüm proje süreçleri yapıldıktan sonra risk analizi sonucu sanırım yatırım için karar alınmıştır.

Öncelike her 2 konuda’da Ali ve Veli gerekli araştırma ve analizi yapmış ve ortaya çıkan sonuçta Ali kendisi ne 10 dönüm yer alarak organik domates yetiştiriciliği yapıp daha sonra bunu organik pazarlarda satışını yapacak ve ayrıca bir miktar ile organik salça yapan firmalara satış yapmaya karar veriyor. Veli ise havalimanı transferi konusunda online bir seyahat sitesi üzerinden hem bireysel hemde kurumsal firmalara havalimanı ile her hangi bir nokta arasında ki konularda hizmet vermeyi planlamaktadır.

Arazi ve Server yatırımı aynı şey değil mi

Eğer yapacağınız iş hobi amaçlı değil ise öncelikle bir şirket kurmanız gerekiyor.

Ali ayrıca organik tarım yapacağı için Organik Sertifika konusunda gerekli birimlere kayıt yaptırıyor, Veli ise turizm işi yapacağından TÜRSAB üyesi oluyor.

Ali gidiyor kendine şehirden şehirde, fabrika olmayan bir yerde 50 dönüm arazı alıyor, Veli’de bir server şirketinden 50GB yer alıyor.

Ali önce bir çit ile arazinin çevresini iyice vahşi hayvan ve saldırılara karşı korunaklı hale getiriyor, Veli’de almış olduğu server bir Firewall ve ayrıca IDS ( Saldırı tespit sistemi) ve IPS (Saldırı engelleme sistemi) kuruyor.

Veli projesi ile ilgili olarak bir yazılım şirketi ile anlaşıyor ve son teknolojik gelişmelere uygun bir dilde sayfa yazılmaya başlanıyor. Ali’de aynı zamanda arazinin hafifi sürülmesi ve toprağın verimli bir şekilde kalması için doğal yapıdan uzak kalmadan çalışmaları yapıyor.

Arazi ekim yapmak için hazır, Server’da da gerekli kurulum ve yazılım yapıldı. Şimdi Ali’de sıra organik tohum bulma zamanı, Veli ise aynı zamanda transfer hizmetini yaptırabileceği tedarikçi(ler) bulması gerekiyor. Ali bugdag.org’tan destek alarak tahum takas yasına uygun tohumlar elde ediyor ve doğru zamanda ekim yapılıyor. Veli’de Istanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya ve Dalaman gibi noktalarda satış yapabilecek tedarikçileri temin ediyor ve sisteme tüm araç ve fiyatları giriyor.

Verimlilikte Organik tarım, organik arama!

Bu noktaya kadar aslında kolay gibi görünen tüm çalışmalar Ali ve Veli için çok çalışmanın ve işini doğru bilmenin ne kadar önemli olduğunu anladı. Ali arazi eğimine uygun yanlış sürseydi ileride sulama konusunda ciddi sıkıntı yaşayacaktı veya Veli yanlış bir dilde web sayfasını yazdırsaydı ileride karşılaşacağı SEO konusunda ciddi problemler çıkacaktı.

Her 2 iş modeli üretim ve tedarik süreci tamamlanmış görünüyor ve şimdi artık pazarlama zamanı. Her 2 iş modelinin önü açık çünkü sektör olarak büyük oyuncuların olmadığı nispeten sakin suların olduğu alanlar.

Bundan sonraki süreç sabır gerektiriyor. Ali’nin bildiği bir şey var oda şu; organik tarımda beklemeyi biliyorsanız ve doğru süreçleri yaptıysanız 1 fideden 6-7 katı daha fazla verimli ürün alabilirsiniz. Veli’ninde bildiği bir şey ise iyi fiyat kadar iyi hizmet ve kullanıcı dostu bir arayüz ve sürekli operasyon takibi önemli.

Endüstrüel tarım yapılan alanlarda daha fazla ürün için daha fazla yatırım, gübre gerekli. E-ticaret sitelerinde de payed search dediğimiz adwords reklamları vazgeçilmez bir araç olarak görünüyor. Oysa yazılan her 2 yatırım sürekli maliyet isteyen ve ancak güçlü bir finansal kaynağınız varsa fayda sağlar.

Ali’nin ürünlerindeki lezzet ve Veli’nin hizmetindeki müşteri memnuniyeti kadar önemli.

Veli’nin sosyal medyadaki başarısı, Ali’nin ağızdan ağıza yapılan ücretsiz pazarlamadaki başarısı kadar önemli.

Organik arama ile elde edilen başarı zaman içinde nerdeyse “0” maliyet ile başarı elde etmektir.

Şöyle bir örnek vermek isterim, organik ürünler konusunda son günlerde büyük yatırım alan bir şirket olan Tazedirekt sitesinde similarweb’ten bakılan serach sonuçlarında Paid Search % 30,64. Aynı sektörde olan ve şu anda başarılı olarak iş hayatına devam eden başka bir site olan Memlekettengelsin projesinde paid search oranı sadece % 4,14 . Sizce hangi proje pazarlaması daha başarılı veya maliyetli?

Sonuç

Netice olarak organik tarım veya E Ticaret alanında yapacağınız çalışmalar sadece yukarıda yer alanlar ile yeterli değil.

Günümüz hayatta Ali ve Veli’nin projelerine 2 başarılı örnek vermek gerekiyorsa;

Organik yaşam ve çok yakın zaman’da organik tarım konusunda faaliyet gösterecek olan Narkoy ( www.narkoy.com ) projesi örnek gösterilebilir.

Online transfer konusunda ise TAV’ın seyahat sitesi projesi TAVport (www.tavport.com) örnek gösterilebilir.

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.