İşte Egencia’nın ‘iş seyahati’ araştırma sonuçları!

Travel IT House > Turizmde Gelecek > Dijitalleşme > İşte Egencia’nın ‘iş seyahati’ araştırma sonuçları!

Egencia’nın bu yıl ikinci defa gerçekleştirdiği iş seyahati araştırmasının sonuçları yayınlandı. Buna göre katılımcıların %69’u iş seyahatlerinin işte geçirdikleri zamandan daha eğlenceli olduğunu ifade ederken %38’i bu tür seyahatler sırasında daha yaratıcı olduklarını ifade etti.

77005

Uluslararası online rezervasyon sitesi Expedia’nın iş seyahatleri odaklı hizmet veren markası Egencia’nın her yıl düzenli olarak paylaştığı “İş ve Seyahat Teknolojisi Araştırması” sonuçları açıklandı. Buna göre, katılımcıların %69’u iş seyahatlerini günlük iş hayatından daha eğlenceli bulurken, iş seyahati sırasında eğleniyor olmanın önemli olduğunu belirtti. Öte yandan katılımcıların büyük bir çoğunluğu bu seyahatleri yoğun iş hayatından kaynaklanan stresten kaçmak ve yenilenmek için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Araştırmaya katılanların %37’si iş seyahatlerinde normal seyahatlere kıyasla daha fazla sosyalleştiklerini ifade ederken %38’i seyahatleri sırasında daha yaratıcı olduklarını söyledi. Öte yandan katılımcıların %69’u (bunların %67’si İngiltere’den) çıktıkları iş seyahatinden, daha çok faydalanabilmek adına seyahat organizasyonunu kendilerinin yaptıklarını belirtirken bunların 5’te 1’i bu işlemi kendileri adına yapacak başka birisini bulamadıklarını ifade etti.

%70 GİTTİĞİ ÜLKEDE TAKSİ KULLANIYOR

Araştırma sonucu ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç ise katılımcıların %42’sinin gittikleri iş seyahatlerinden en az bir tanesinin işte geçirdikleri bir günden daha stresli olduğunu belirtmesi oldu. Ayrıca katılımcıların %45’i seyahatleri esnasında en yorucu olanın gittikleri ülkede veya şehirde yaşadıkları ulaşım sorunu olduğunu ifade ederken %70’i tanımadıkları bir ülkeye gittiklerinde ulaşım aracı olarak taksiyi tercih ettiklerini söyledi. Öte taraftan Egencia’nın araştırmasına katılanların %43’ü seyahat sonunda çok yorulduklarını söylerken %28’i sadece evlerine ulaştıkları zaman rahatladıklarını belirtti.

“ÇOĞUMUZ İŞ SEYAHATLERİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR”

Egencia Kıdemli Başkan Yardımcısı Christophe Peymirat araştırma sonucunu değerlendirerek, “Araştırmadan çıkardığımız sonuç, çoğumuzun iş seyahatlerini dört gözle beklediği yönünde. Bunlar çoğunlukla yorucu yolculuklar olsa da eğlenceli olduğunu da kabul etmemiz gerek…Egencia olarak bizim amacımız ise kişilere seyahatlerini kendilerinin organize edeceği ve bütün süreci kendilerinin yöneteceği bir teknolojik hizmet sunmak, bu şekilde iş seyahatinden kaynaklanan streslerini en aza indirmek istiyoruz” dedi.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dan 12 farklı sektörün yer aldığı araştırmaya geçtiğimiz sene içerisinde en az 2 defa iş seyahati gerçekleştirmiş toplam 6 bin 72 yolcu katıldı.

Kaynak:http://www.turizmdebusabah.com/haberler/iste-egencianin-is-seyahati-arastirma-sonuclari-78175.html

Leave a Reply

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.