Travel IT House > Turizmde Gelecek > Dijitalleşme > Hava Taksi – Elektrikli ve Insansız Uçak

Yeni Zelanda Hükümeti, Canterbury’deki şirketin tamamen elektrikli, kendi kendine uçan hava taksisi ‘Cora’nın dünya çapında bir yolcu taşımacılığı denemesini desteklemek için kentsel hava hareketliliği şirketi Wisk ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Wisk, Cora’yı 2017’den beri Canterbury bölgesinde test ediyor ve bir yolcu taşımacılığı denemesi, şirketin teknolojisini piyasaya sürmesi için bir sonraki adım.

Canterbury, Araştırma, Bilim ve Yenilik Bakanı Megan Woods şunları söyledi: “Geçen yıl Hava Sahası Entegrasyon Denemeleri Programının kurulduğunu ve Wisk’in katılan ilk endüstri ortağı olduğunu açıkladım – Anlaşmanın yürürlükte olduğunu ve Canterbury’deki kendi bölgemde yolcu taşımacılığı denemesi planlanıyor. ”

Bakan, “Hükümet, Yeni Zelanda’da yenilikçi bir insansız uçak sektörünün geliştirilmesinde büyük bir potansiyel görüyor ve güvenli bir şekilde test etmek ve pazara gitmek için burada dünya lideri şirketlerle çalışmak için birinci sınıf bir konumda bulunuyoruz.

“Bu endüstrinin büyümesinin sağladığı ekonomik ve sosyal faydaların yanı sıra, Wisk’in Kiwis’in ve Yeni Zelanda ziyaretçilerinin daha çevreci olması için daha yeşil, emisyonsuz bir yol vizyonunu da paylaşıyoruz. Tamamen elektrikli hava taksi hizmetinin ortaya çıkmasını sağlamak, Yeni Zelanda’nın sıfır karbon hedefine 2050 yılına kadar doğal bir uyum sağlıyor.

“Canterbury, gelişmekte olan yenilikçi havacılık ve havacılık şirketleri kümesine ev sahipliği yapıyor ve üretim ve teknoloji sektörleri Yeni Zelanda’nın ikinci büyük sektörü. Şehrin güçlü üçüncül ve araştırma eko-sistemi, uluslararası bir liman ve havalimanı ile dünyanın geri kalanına bağlanabilirliğin yanı sıra Christchurch’u yeni teknolojileri denemek için cazip hale getiriyor. ”

Deneme parametreleri, zaman dilimleri ve önerilen rotalarla ilgili spesifik ayrıntılar şu anda yerel ortaklarla işbirliği içinde geliştirilmektedir.

Woods ekledi: “Bu denemenin kurulması için, ulusal ve yerel düzeyde hükümet, sanayi ve kilit paydaşların Christchurch bölgesinde güvenli bir operasyon için sağlam bir plan geliştirmek ve sunmak için birlikte çalışması gerekecektir. Bu deneme türünün ilk örneği ve Wisk’in yenilikçi teknolojisi ve Yeni Zelanda’ya olan bağlılığı onları Yeni Zelanda ve dünyadaki seyahatin geleceğini ilerletmek için ideal bir ortak haline getiriyor. ”

Ekim 2019’da, Yeni Zelanda Hükümeti, gelişmiş insansız hava araçlarının güvenli testini ve geliştirilmesini desteklemek ve havacılık sistemine entegrasyonunu hızlandırmak için yenilikçi, endüstri odaklı bir program olan Hava Sahası Entegrasyon Deneme Programı’nın kurulduğunu duyurdu.

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.