Travel IT House > Turizmde Gelecek > Sanal > Amazon Sanal Turlara Başladı

Pandemi seyahatleri kapattığında müşterilerin katılımını sağlamanın bir yolu olarak gereklilikten doğan rehberli video turları artık tur operatörleri ve danışmanları için geçerli bir ürün ve Amazon bir fırsat görüyor.

Covid-19’un küresel seyahati durdurmasından sonraki ilk aylarda, turizmle ilgili her varlık dijital bir cankurtaran halatı attı gibi görünüyordu.

Vahşi yaşam videolarından sanal turlara ve yolculuklara, ilham verici filmler, miksoloji dersleri ve yemek pişirme derslerine kadar her gün oteller, tur operatörleri, gemi turu hatları ve destinasyonlardan yeni çevrimiçi teklifler getirdi.

Birçoğu gerçek yola geri dönüp Zoom’u ve dijital dünyayı geride bırakmaktan başka bir şey istemese de, geçen yıl sanal deneyimlerdeki salgın kaynaklı artış yeni olanaklar ve fırsatlar açtı.

Ve hiçbir fırsat e-ticaret devi Amazon’un dikkatinden kaçamaz. Geçen yılın sonlarında yeni bir interaktif ürün olan Amazon Explore ile seyahat arenasına sessizce daldı ve tur operatörleri ve diğerlerinin özel yürüyüş şehir turlarından kişiselleştirilmiş, bire bir meditasyon seanslarına, sanal alışverişe kadar her şeyi satabileceği bir platform sunuyor. geziler ve müze turları.

Amazon, yeni platformla ilgili sorulara verdiği yazılı yanıtlarda, hareketin aslında prepandemik olarak planlandığını, çünkü Amazon müşterilerin benzersiz deneyimler arzusunu fark ettiğini söyledi.

Amazon Explore Beta için tıkla.

Şirket, “Hizmet, merak uyandıran ve hayal gücünü yakalayan dünya çapında insanlar, yerler ve etkinliklerle hızlı ve kolay bir şekilde bağlantı kurma ihtiyacını karşılıyor” dedi. “Bu ihtiyaç geçici değil ve sağlık krizi ve sosyal uzaklaşma ilkeleri azaldığında ortadan kalkmayacak.”

Yine de, lansmanının tesadüfi zamanlaması, seyahatin kapanması sırasında yerel rehberlere ve diğer turizme bağımlı işletmelere bir gelir akışı sağlamaya yardımcı oldu. Ayrıca, pandeminin ilk günlerinde yaygın olan standart video tekliflerinin ötesine geçmek isteyen seyahat şirketlerine ve daha uzun vadeli, salgın sonrası sanal seyahat ve seyahat pazarlama girişimlerine olan ilgiyi de artırdı.

Sektördeki bazı kişiler Amazon’un turizme daha geniş bir giriş için suları test ettiğini düşünürken, Amazon yeni ürünün “Amazon’un seyahate girmesi için bir segment olmadığında” ısrar ediyor. Şirket, platformun “geleneksel seyahatin yerini almaktan çok tamamlayacak şekilde tasarlandığını” söyledi.

Günlük turlar alanına odaklanan bir araştırma ve konferans grubu olan Arival’in kurucu ortağı Douglas Quinby, Amazon’un hareketini temel çevrimiçi perakende işinin bir uzantısı olarak gördüğünü söyledi.

“Tur deneyimlerinin büyük bir özelliği aslında çevrimiçi alışveriş ve insanları yerel tüccarlarla buluşturmak” dedi. “E-ticaret ayak izlerini genişletmekle ilgili daha çok şey var gibi görünüyor.”

Bununla birlikte, İnternet devinin seyahatin yörüngesine girmesi, özellikle de Airbnb ve Expedia’nın son yıllarda seyahat tekliflerine gerçek dünya turları ve deneyimler eklediklerini gördükten sonra, endüstrinin onu yakından izlemesini sağladı.

TUR OPERATÖRLERİ İÇİN BİR YAŞAM HATTI
Amazon, programını Eylül ayının sonunda yalnızca davetiye içeren bir beta sürümüyle kullanıma sunmaya başladı. Henüz büyük bir halka açık lansman duyurusu yapmamış olsa da, bu platformu 2020’nin sonunda tüm ABD müşterilerine açtı ve şimdi dünyanın dört bir yanındaki tur operatörlerinden ve diğer ortaklardan 200’den fazla deneyim sunuyor.

Şirket, Amazon Explore’un “yerel uzmanlarla heyecan verici, canlı ve özelleştirilmiş canlı yayın deneyimleri yoluyla insanları dünyanın diğer bölgelerine sanal olarak taşımak” için oluşturulduğunu ve bireylere ve küçük işletmelere “Amazon’daki milyonlarca müşteriye kendi fiyatlarını belirlerken ve saatler.”

İlk ortaklar arasında yer alan tur operatörleri, uluslararası turizmin büyük ölçüde kapatıldığı bir yıl boyunca, rehberleri istihdam etmelerini ve turizme bağımlı işletmeleri yarı zamanlı da olsa açık tutmalarını sağladığını söylüyorlar.

Seyahat ortakları arasında Intrepid gibi tanınmış isimlerin yanı sıra Kosta Rika, Nikaragua, Panama ve Guatemala’ya seyahat konusunda uzmanlaşmış Ken’s Tours Kyoto ve Asuaire gibi daha küçük, bölgesel odaklı şirketler bulunmaktadır.

Ken’s Tours Kyoto’nun kurucusu Ken Sakata, Amazon Explore’a ilk kez 2019’da dahil olduğunu ve teknolojiyi öğrenmenin, pandemi sırasında Japonya’nın daha önce birincil pazarını oluşturan Amerikalılara kapalı kalırken işinde kalmasını sağladığını söyledi.

Ken’s Tours Kyoto’nun kurucusu Ken Sakata, sanal bir tura liderlik ediyor.

Bugüne kadar, Kyoto’nun tarihi bölgesine turlar, geyşa deneyimleri, alışveriş turları ve bir Zen Budist tapınağında meditasyon seansları dahil olmak üzere, tamamı Amazon platformu üzerinden olmasa da yaklaşık 100 deneyim sattı.

Intrepid Travel, günlük tur markası Intrepid Urban Adventures’ın Amazon üzerinden bire bir deneyimler sunarak yaklaşık 70 rehberin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Ek olarak, Asuaire’in kurucu ortağı ve pazarlama müdürü Cristina Calvo, platformun aynı zamanda şirketinin bazı yerel turizme bağlı işletmelerin en azından yarı zamanlı olarak faaliyette kalmasına izin verdiğini söyledi.

“Şu anda sattığımız ürünler hakkında, ahşap işleme deneyimi gibi çok güzel hikayeler var” dedi. “Burası çok küçük bir fabrika ve kapanacaklardı çünkü satışlarının% 95’i,% 100 turizme bağlı oteller veya zanaatkarlar aracılığıyla yapılıyordu. Fabrikanın nasıl çalıştığını Amazon aracılığıyla gerçekten sergilemek bizim için büyük bir fırsattı. İşçileri tutabildiler ve mağazayı en azından çevrimiçi satışa açık tuttular. Bu çok güçlüydü. “

Asuaire, Amazon Explore aracılığıyla, Kosta Rika’daki bu küçük ahşap işleme dükkanı gibi turizme bağımlı işletmelerin salgın sırasında sanal turlara ve çevrimiçi alışverişe açık kalmasına yardımcı oldu.

Asuaire ayrıca meditasyon seansları düzenliyor ve yakın zamanda bir yaban hayatı sığınma merkezi turları ekledi; bu, aynı zamanda, operasyonları finanse etmek için turistlerin ziyaretlerine ve bağışlarına da dayanıyor.

Calvo, Amazon Explore platformundan elde edilen geliri seyahatin yerine değil tamamlayıcısı olarak görüyor.

Hem ülkeye bir gezi yapmayı düşünenlere hem de seyahat edemeyen insanlara “Kosta Rika’nın neler sunabileceğini göstermek inanılmaz bir fırsat” diye ekledi. “Bağlantı kurmanın videolara koyup” Kosta Rika’ya bakın “demekten daha güçlü bir yolu. Bu aynı erişime sahip değil.”

Asuaire, Kosta Rika’daki Natuwa yaban hayatı kurtarma merkezinde özel sanal turlar sunuyor.

Ayrıca bunu seyahat danışmanlarının seyahat planlama sürecinde kullanabilecekleri uygun fiyatlı bir araç olarak görüyor. Platformdaki fiyatları genellikle yaklaşık 30 ila 80 dolar arasında değişiyor.

“Yani o kadar pahalı değil, ama aynı zamanda bire bir deneyim, bu yüzden özel olarak bağlantı kurabilirsiniz,” dedi.

“Bu, [danışmanların] dönüşüm hunisinin en üstünde satış yapmasına yardımcı olmanın bir yolu,” dedi. “Bence gelecekteki müşterilerin ilgisini çekmeye yardımcı oluyor. Örneğin Peru’yla ilgilenen insanlar varsa, “Hey, aşçılık dersi almak ister misin?”

Ya da, acentelerin sağlıkla ilgilenen bir müşterisi varsa, onlara hediye olarak ilgili bir deneyim verdiklerini söyledi. “Bu kodu kullanın ve ücretsiz meditasyon yapabilirsiniz” diyebilirler, dedi. “Yani potansiyel çok büyük.”

Calvo, Amazon Explore aynı zamanda gezginlerin bir ülkede kişisel bağlantılar kurmalarına da olanak tanıdığını söyledi.

Örneğin Calvo, geçen yıl Tokyo’ya bir gezi planladığını söyledi. Hâlâ gitmeyi planlıyor, ancak artık seyahat etmeden önce insanlarla tanışmaya başlamak için sanal bir Tokyo turu yapabilir.

“Oraya gideceğim. Başaracağım ”dedi. Ve sonra, bağlantı kurduğum, konuştuğum tüm bu arkadaşlar, sanal alanın dışında tanışmayı kesinlikle çok isterim. Bu yüzden bunun büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. “

İlan

GELİŞEN BİR ÜRÜN
Pandemi sırasında seyahat şirketlerinin sunmaya başladığı ücretsiz sanal ürünlerin çoğu, çoğunlukla müşterileri seyahat edemedikleri sırada meşgul etmek için geliştirilen videolar olsa da, giderek daha fazla şirket satabilecekleri özel etkileşimli deneyimler geliştirmeye başladı.

Örneğin EF Go Ahead Tours artık yedi kıtaya 175’ten fazla rehberli gezi sunuyor. Ve IC Bellagio, çocuk odaklı deneyimler ve dil dersleri de dahil olmak üzere İtalya’da özel sanal turlar sunuyor.

ABD’deki birkaç günlük tur operatörleri, salgın sırasında yürüyüş turları, yemek pişirme dersleri ve hatta yerel restoranlardan teslimatları içeren yemek turları dahil olmak üzere başarılı sanal deneyimler başlattı. Yine de Quinby, “başarıların kural değil istisna olduğunu” belirtiyor.

Ancak Churchill & Turen Ltd. Industry Consulting Group’tan Richard Turen, Amazon’un girişinin seyahat oyuncularının bu alanda genişleme ve rekabet etme konusundaki ilgisini artırdığını söyledi. (Turen ayrıca Travel Weekly’de kıdemli bir editördür.)

“Konsorsiyum bağlantılı birden fazla tedarikçi sanal seyahat programları tasarlamak istiyor” dedi. “Birkaç programın kopyalarına sahibim ve bunlar yaratıcı ve gerçekten kişiselleştirilmiş. Roma’nın Trastevere bölümünde yer alan restoranlarla ilgili bir tartışma için evde oturmak ve gelecekteki rehberinizle tanışmak kavramı, Zoom aracılığıyla yakında gerçekleşecek hayallerle bağlantı kurmanın inanılmaz derecede çekici bir yolu gibi görünüyor. “

Turen, danışmanlığının sanal çevrimiçi seyahat hediye mağazaları geliştirmek için de çalıştığını söyledi.

“Onu okul için kullanacak çocuklar, fiziksel olarak seyahat edemeyenler ve acenteleri onları heyecanlandırmak ve gelecekteki seyahatleri için ödüllendirmek isteyen yolcular var.

“Paris’in Marais bölgesindeki ilginç sokaklarda Zoom aracılığıyla yerel bir sakinle dolaşmak ya da Saint-Germain-des-Pres’in en yeni modalarından bazılarını rahatça gezmek isteyen çok sayıda müşterim var. onların evi.”

Ve teknoloji ilerledikçe genişleme potansiyeli olduğunu da belirtiyor.

Bu, henüz emekleme döneminde olan bir kavramdır. Mevcut teknolojiyi kullanarak bir mahallenin sesini sanal olarak yürürken duyabilirsiniz. Ama müşterilerim için istediğim şey, onları fiziksel olarak Paris’e göndermeden önce burçtan geçerken sanal kokuları deneyimlemeleri. “

Kaynak: https://www.travelweekly.com/Travel-News/Tour-Operators/Virtual-tours-become-reality?ct=tech

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.