Bir Turizmci olarak bayram, güven ve etik üzerine

Travel IT House > Turizmde Gelecek > Turizmde Teknoloji > Bir Turizmci olarak bayram, güven ve etik üzerine

Birçok turizmci ilk defa bayramda evde ailesi ile geçirdi. Oysa bayram dönemleri biz turizmciler için en yoğun çalıştığımız dönemlerden biridir. Bu bayrama bir turizmci gözü ile bakıyorum ama havalimanları, otobüs terminalleri, oteller, plajlar, AVM’ler ve yollar boş kaldı. Bunun ekonomik olarak ciddi bir zararı olsa da belki doğa için bir fırsat olmuştur.

Üniversite sona erince birkaç ay evde kendimi nadasa bırakmıştım, ne de olsa bir daha birkaç ay asla sakin bir hayatım olmaz diye düşünmüştüm. Kim bilebilirdi ki sadece ben değil nerdeyse herkes aylarca çoğu zamanı evde çalışarak geçirecek. Bundan sonraki zamanda da belki benim gibi sizlerde sonrasında iş modelinizi evden çalışma üzerine revize edeceksiniz. Yada tam olarak evden olmasa da hibryd ( yarı evden yarı ofisten ) çalışma modeli daha uygun, ekonomik ve verimli olacaktır. 

yeni normaller çerçevesini güven ve etik mi belirleyecek?

Şu anda birçok medya kanalında covid sonrası “yeni normaller” ile ilgili görüş ve öneriler oluyor. Oysa ben daha tünelin sonunda ışık göremediğim için bunun nasıl olacağını ön göremiyorum. Şu bir gerçek bizler akdeniz insanı olarak birçok süreci daha hızlı uyum sağlıyor ve unutabiliyoruz. Tarih boyunca yaşanan hastalık, deprem ve savaşlardan sonra hiç bir şey olmamış gibi yolumuza devam edebiliyoruz.

Son bir hafta da seyahat sektörü ile ilgili Hertz konkordato ilan etti, 1 milyondan fazla müşterisi olan İngiltere merkezli Travel Leisure Grup iflasını açıkladı. Bunun gibi haberleri sanırım bundan sonra daha sık duyacağız. Artık yeni dünya düzenimizde iş yaptığımız kurum ve tedarikçileri daha güvene dayalı yöntemler ile seçip belki de birçok turizmci dostumuzun dediği gibi “artık müşteri bizi seçmeyecek biz müşteri seçeceğiz” demeye başladı. Son günlerde yapılan webinarlarda birçok turizmci duayenimizde “etik” kavramı daha ön plana gelmeye başladı. Acaba gerçekten olmasını istediğimiz değişimler olacak mı?

Bu kadar bilinmemezlik içinde bildiğim tek gerçek şu ki yakın bir gelecekte hiç düşünmediğimiz bir seyahat sektörü bizi bekliyor olacak. 

#yeninormaller #seyahat #turizm #gelecek

Yazı 25 Mayıs günü https://www.linkedin.com/pulse/bir-turizmci-olarak-bayram-g%25C3%25BCven-ve-etik-%25C3%25BCzerine-arif-gunes/ yayınlandı.

Blog Yazılarımız

Seyahat ve Teknoloji ile ilgili her türlü blog ve yazıları burada bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak veya paylaşmak istediğiniz yazı veya bilgi varsa tarafımıza mail@travelithouse.com maili üzerinden ulaşabilirsiniz.